Strona głównaarrowBlog - prezentacja artykułu
Jak murować ?
Podczas murowania należy mieszać cegły z kilku palet, aby uzyskać naturalny i równomierny rozkład kolorów.
 
Zalecamy stosowanie gotowych, fabrycznie przygotowanych suchych zapraw murarskich, przeznaczonych do murowania i jednoczesnego spoinowania klinkieru. Stosowanie innych rozwiązań niesie ze sobą ryzyko powstania trudno usuwalnych wykwitów oraz przebarwień spoiny.

Zaprawę murarską dobiera się uwzględniając nasiąkliwość cegieł. Ważną kwestią w przygotowaniu zaprawy jest odpowiednie dozowanie wody, zgodne ze wskazówkami podanymi na opakowaniu przez producenta. Dodanie dodatkowej wody do przygotowanej już zaprawy może zmienić kolor zaprawy/spoiny.

Nie wolno prowadzić prac murarskich w temperaturze poniżej +5C, niedopuszczalnym jest również murowanie w czasie deszczu.

Świeżo wymurowany mur należy chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, szczególnie przed deszczem czy silnym nasłonecznieniem. W tym celu zaleca się okrycie muru folią lub plandeką.

Cegły ręcznie formowane murujemy charakterystycznym wgłębieniem do góry, przestrzeń między cegłami powinna być wypełniona dokładnie a zarazem równomiernie. Każdą z cegieł należy dokładnie docisnąć, podczas wysokich temperatur powietrza dopuszcza się w procesie murowania nawilżenie cegieł wodą.

Należy murować czysto, ponieważ zabrudzone lico cegły bardzo trudno jest oczyścić. Ewentualne zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, czystą wodą za pomocą nawilżonej gąbki.

W celu zachowania jednolitej struktury lica, kolorystyki oraz wymiarów cegieł, cegły należy zamawiać z jednej partii produkcyjnej.

Cegły należy magazynować w miejscu nienarażonym na zabrudzenie spoiwami, zaprawami czy też mieszanką betonową.

Cegły należy chronić przed wodą opadową i zawilgoceniem poprzez składowanie w miejscach suchych i zadaszonych. Cegły należy składować na drewnianych, przykrytych folią paletach. Nie dopuścić do przemrożenia cegły.

Należy wykonać szczelną izolację przeciwwilgociową fundamentów.

Mury z cegły powinny być chronione poprzez odpowiednie zaprojektowanie detali architektonicznych budynku. Szczyty ścian powinny być osłonięte przez nawisy dachu lub zwieńczenia. Należy stosować wystające parapety (podokienniki) z kapinosami. Nie należy dopuścić do bezpośredniej migracji wody w murze.  
ZOBACZ TAKŻE
Sposoby wiązania cegieł
Mur z cegły klinkierowej, ręcznie formowanej może uzyskać własny, indywidualny charakter. Jest wiele sposobów, wzorów i kompozycji układania cegieł w murze. Dzięki temu dom będzie oryginalny.
Jak układać płytki klinkierowe?
Jaką zastosować szerokość fugi? Jaki typ wiązania? Płytki ręcznie formowane to bardzo trwały i oryginalny materiał wykończeniowy. Po odpowiednim ułożeniu (tzw. cofnięta fuga) jest nie do odróżnienia od muru z cegieł.

Komentarze

10.04.2017JAREK
Bardzo rzeczowo. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie
zamknijpracownik
Dziekujemy za przesłanie zapytania.
Odpowiemy na nie niezwłocznie.
Na każde pytanie odpowiadamy w możliwie najkrótszym terminie.
Zwykle odpowiedź udzielana jest w czasie krótszym niż 24h.
Jeśli Twoja sprawa jest pilna zadzwoń do naszego doradcy.

Odpowiedź na większość pytań technicznych znajdziesz w dziale Porady


Zadzwoń
tel.: 63 244 77 00 lub 63 220 44 00
Poleć znajomemu produkt [produkt1]
zamknij
Wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za polecenie naszego produktu.
Adres e-mail znajomego:
Treść, Twój komentarz
Twoje imię i nazwisko:
Wyślij kopię e-maila do mnie
Poleć produkt [produkt2] na portalu społecznościowym
zamknij
Opinie naszych klientów dotyczące produktów & obsługi
DODAJ OPINIĘ
Oceń produkt & obsługę
PUBLIKUJ
Zaufali nam
poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie