Strona głównaarrowBlog - prezentacja artykułu
Sposoby wiązania cegieł
Istnieje wiele możliwości wykonania muru, a to jaki rodzaj wiązania wybierzemy decyduje o wyglądzie końcowym muru. W zależności od metody układania cegieł w murze, inny też jest czas wykonania powierzchni.

Pod różnymi nazwami istnieje co najmniej kilkanaście rozpoznawalnych rodzajów wiązań. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to wariant ułożenia cegieł - w niektórych wiązaniach widoczne są jedynie wozówki cegieł (boki z dłuższą podstawą), w pozostałych wykorzystuje się także główki (węższe boki cegieł).

Wiązania wozówkowe

Wiązania wozówkowe są łatwiejsze i szybsze do wykonania, dlatego cieszą się dużą popularnością, mimo jednostajnego rysunku lica muru w porównaniu do innych wariantów ułożenia cegieł. Wiązania wozówkowe różnią się między sobą sposobem rozmieszczenia cegieł, które mogą być przesunięte o 1/2 długości (tzw. wiązanie średnie) lub o 1/4 długości (tzw. wiązanie dźwigające). Cegły w wiązaniu mogą być zlokalizowane w kolumnie (w pionie) lub np. schodzić ukośnie w dół.

Wiązania główkowe

Wiązania główkowe mają wiele odmian, ponieważ murowanie cegieł tak, by na zewnątrz była widoczna jej główka, można zrealizować na wiele sposobów.

Najbardziej popularne są wiązania dzikie, czyli nieregularne rozmieszczenie główek w płaszczyźnie muru. Na 1 m2 przypada zwykle ok. 5 główek.

Inaczej jest w przypadku wiązań flamandzkich czy kowadełkowych. Te wywiedzione z flamandzkiej architektury polegają na naprzemiennym układaniu cegieł stroną wozówkową i główkową, dzięki czemu powstaje swoista szachownica.

Wiązanie kowadełkowe jest prawie identyczne, ale zamiast jednej wozówki między główkami, układane są dwie. Pewne podobieństwo witać też w wiązaniu holenderskim, gdzie w jednym rzędzie wykorzystuje się naprzemiennie krótszą i dłuższą stronę cegły, natomiast w rzędzie poniżej – same główki.

To, jaką różnicę w wyglądzie muru może wywołać rodzaj zastosowanego wiązania, dobrze widać na przykładzie wiązania główkowego i blokowego. Pierwsze polega na wymurowaniu całej powierzchni wyłącznie główkami cegieł – elewacja sprawia wtedy wrażenie mozaiki drobnych kwadratów. Zupełnie inaczej prezentuje się płaszczyzna ściany w przypadku wiązania blokowego, które w dużej mierze polega na murowaniu stroną wozówkową – główka pojawia się tylko co ok. 4 cegły.
Wiązania krzyżowe i inne propozycje

Wiązania krzyżowe polegają na naprzemiennym ułożeniu główek i wozówek cegieł w taki sposób, że powstaje kształt podobny do krzyża, stąd ich nazwa. Może być to wzór powtórzony na całej wysokości muru, jeden pod drugim, albo np. pojedynczy "krzyż" rozmieszczony w odstępach. Nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń.

Jeszcze ciekawiej prezentują się rozwiązania niestandardowe, do których zalicza się m.in. wymurowanie części cegieł na płasko, w tradycyjny sposób, a pozostałych prostopadle do nich – tak, że część cegły wystaje na zewnątrz powierzchni muru.

Te oryginalne wiązania stosowane są czasem np. nad oknami. Inna możliwość układania klinkieru, tworząca wyjątkowy efekt końcowy, to ustawienie cegieł w pionie, czyli całkowite zerwanie z klasyczną zasadą murowania.
ZOBACZ TAKŻE
Jak murować ?
Praktyczne porady murowania z cegieł klinkierowych, ręcznie formowanych. Zapoznaj się i przekonaj, jak prosto i łatwo wznosić rozwiązania służące nam latami. Zobacz zasady murowania i jakiej użyć chemii budowlanej.
Jak układać płytki klinkierowe?
Jaką zastosować szerokość fugi? Jaki typ wiązania? Płytki ręcznie formowane to bardzo trwały i oryginalny materiał wykończeniowy. Po odpowiednim ułożeniu (tzw. cofnięta fuga) jest nie do odróżnienia od muru z cegieł.

Komentarze

13.11.2014ZESPÓŁ KMK-KLINKIER.PL
Serdecznie zapraszamy do komentowania oraz w przypadku wątpliwości zadawania pytań.
03.11.2016KLECHA
proszę o wskazanie różnicy między wiązaniem krzyżowym a łączonymn klecha robert
Drogi Panie Robercie, faktycznie są to dość podobne wiązania i ciężko je rozróżnić na pierwszy rzut oka, szczególnie osobie spoza branży. Proszę jednak zwrócić uwagę na ułożenie wozówek w obu wiązaniach. Przy wiązaniu łączonym ich ułożenie nie zmienia się względem siebie i fugi pionowe każdej warstwy się schodzą. Natomiast przy wiązaniu krzyżowym każda warstwa z wozówkami jest przesunięta o połowę swojej długości, co powoduje, że pionowe fugi kolejnych warstw się nie schodzą. Pozdrawiam Jakub Kamiński
11.04.2018MARCIN
Wiązanie krzyżowe zwane jest także weneckim. W przedstawionych wiązaniach nie zauważyłem wiązania gotyckiego.

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie
zamknijpracownik
Dziekujemy za przesłanie zapytania.
Odpowiemy na nie niezwłocznie.
Na każde pytanie odpowiadamy w możliwie najkrótszym terminie.
Zwykle odpowiedź udzielana jest w czasie krótszym niż 24h.
Jeśli Twoja sprawa jest pilna zadzwoń do naszego doradcy.

Odpowiedź na większość pytań technicznych znajdziesz w dziale Porady


Zadzwoń
tel.: 63 244 77 00 lub 63 220 44 00
Poleć znajomemu produkt [produkt1]
zamknij
Wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za polecenie naszego produktu.
Adres e-mail znajomego:
Treść, Twój komentarz
Twoje imię i nazwisko:
Wyślij kopię e-maila do mnie
Poleć produkt [produkt2] na portalu społecznościowym
zamknij
Opinie naszych klientów dotyczące produktów & obsługi
DODAJ OPINIĘ
Oceń produkt & obsługę
PUBLIKUJ
Zaufali nam
poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie