Strona głównaarrowPorady
FOTOREPORTAŻE
Cokół z klinkieru
Klinkierem można wykończyć całe ściany albo zrobić jedynie cokół i detale. Oto kilka praktycznych wskazówek oraz zdjęcia ukazujące piękno takiego rozwiązania.
Wyjątkowa i trwała elewacja
Cegły i płytki ręcznie formowane to synonim piękna i trwałości. Fotoreportaż przedstawia elewację naszych klientów.
Ściana z płytek ceglanych
Płytki dekoracyjne to idealny materiał na trwałe oraz estetyczne wykończenie wnętrz. Dzięki uprzejmości jednego z naszych klientów przedstawiamy wnętrze oblicowane płytką LARVIK DF.
PORADY
Sposoby wiązania cegieł
Mur z cegły klinkierowej, ręcznie formowanej może uzyskać własny, indywidualny charakter. Jest wiele sposobów, wzorów i kompozycji układania cegieł w murze. Dzięki temu dom będzie oryginalny.
Jak murować ?
Praktyczne porady murowania z cegieł klinkierowych, ręcznie formowanych. Zapoznaj się i przekonaj, jak prosto i łatwo wznosić rozwiązania służące nam latami. Zobacz zasady murowania i jakiej użyć chemii budowlanej.
Jak układać płytki klinkierowe?
Jaką zastosować szerokość fugi? Jaki typ wiązania? Płytki ręcznie formowane to bardzo trwały i oryginalny materiał wykończeniowy. Po odpowiednim ułożeniu (tzw. cofnięta fuga) jest nie do odróżnienia od muru z cegieł.
FAQ

Płytki Klinkierowe

Czy płytki ręcznie formowane można zastosować na ocieplony cokół domu?

Oczywiście, że tak. Jednym z podstawowych zastosowań płytek ręcznie formowanych są właśnie cokoły domów. Dzięki grubości wynoszącej około 22 mm płytki możemy zastosować wszędzie tam, gdzie w fazie projektu nie przewidziano elewacji z cegły klinkierowej. Do każdej z naszych płytek prostych oferujemy płytki kątowe, które zapewniają wygląd muru na wzór wykonanego z cegły pełnowymiarowej. Prawidłowo przygotowana powierzchnia pod okładzinę klinkierową wymaga zakotwienia styropianu sześcioma kotwami na m2. Powierzchnia styropianu powinna być zaciągnięta siatką z klejem i zagruntowana.

Styropian na mojej elewacji nie jest zakołkowany, czy mogę zastosować płytkę ręcznie formowaną?

Przyklejona płytka ręcznie formowana stanowi relatywnie duże obciążenie dla ściany ocieplonej styropianem. Z tego względu, zgodnie ze sztuką budowlaną, wymagane jest zakotwienie styropianu w ilości sześciu kotew na m2. Warto jednak pamiętać, że absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby styropian zakotwić, gdy jest już przyklejony i zaciągnięty siatką z klejem.

W waszej ofercie do każdej z cegieł macie Państwo płytkę, czy jest to dokładnie ten sam wzór?

Płytka ręcznie formowana to nic innego jak ścięte lico cegły. Płytka i cegła to dokładnie ten sam wzór. Zależność ta jest ogromną zaletą, ponieważ w jednej inwestycji możemy łączyć płytki z cegłami pełnowymiarowymi czy też cegłami połówkowymi.

Jakimi właściwościami powinien się odznaczać klej do płytek ręcznie formowanych?

Płytki powinny być przyklejone klejem wysoce elastycznym. Dobry klej wiąże sole, przez co ogranicza możliwość powstania wykwitów. Jeśli płytka będzie zastosowana na zewnątrz, to klej powinien być ponadto odporny na wilgoć oraz procesy zamarzania i odmarzania. Przykładem właściwego rozwiązania jest klej FFK firmy PCB, który jest produktem elastycznym i łatwym do obróbki, posiada dobrą przyczepność kontaktową i zdolność retencji wody. 

Jakie fugi polecacie do płytek klinkierowych?
Rozwiązania, które polecamy, to produkty PCB Polska.
Zakupiłem płytki ręcznie formowane Selbu na cokół domu, czy takie płytki impregnować?

W przypadku chęci zmniejszenia absorpcji wody i uzyskania wyższego komfortu utrzymania ich w czystości, impregnację można przeprowadzić preparatem firmy QMAR lub Botazit MS 80 firmy Botament. Preparaty te stanowią hydrofobową, przezroczystą, specjalną impregnację na bazie żywic silikonowych, przeznaczoną do impregnacji fasad.  Przed zastosowaniem każdego ze środków należy przeprowadzić próbę skuteczności w miejscu niewidocznym, w celu sprawdzenia czy efekty są zadowalające.

W jaki sposób pakowane są płytki ręcznie formowane?

Płytki pakowane są w pudła styropianowe, te z kolei składowane na drewnianej palecie przemysłowej. W zależności od formatu pudło zawiera 45 płytek prostych lub 22 płytki kątowe w wymiarze WF. Dla wymiaru DF pakowanie jest inne - pudło zawiera 30 płytek prostych lub 15 płytek kątowych. Na palecie można zmieścić maksymalnie 54 pudła, całość opasana jest wzmocnioną folią zabezpieczającą.

Czym różnią się płytki oferowane w marketach, imitujące ręcznie formowane od tych z Państwa oferty?

Różnica miedzy nimi jest zasadnicza. Płytki KMK-KLINKIER to produkt naturalny i w pełni bezpieczny, w 100% ceramiczny, wypalany z gliny i piasku w temperaturze ponad 1100 stopni C. Płytki imitujące rozwiązania KMK-KLINKIER oferowane w marketach, wykonane są zazwyczaj z mieszanki betonowej lub gipsowej. Pomijając walory estetyczne, poważna różnica tkwi również w parametrach technicznych. Reasumując, płytek betonowych czy też gipsowych nie należy porównywać z płytkami ceramicznymi. Płytki KMK-KLINKIER to zdecydowanie inna półka produktowa w sensie technicznym i estetycznym.

Jakie kroki należy poczynić, aby uniknąć wykwitów na płytkach ręcznie formowanych?

Wykwity nie są związane z samą cegłą/płytką ręcznie formowaną, zazwyczaj powodowane są przez składniki zaprawy klejowej lub spoiny w połączeniu z nadmiarem wilgoci. Mając to na uwadze najlepszymi zaprawami/klejami są fabrycznie przygotowane mieszanki z dodatkiem trasu, które wiążą sole i ograniczają możliwość powstania wykwitów. Kluczowe jest również stosowanie najlepszych praktyk budowlanych, między innymi zaprzestanie prowadzenia prac budowlanych w dni deszczowe. Warto pamiętać, że powstawanie wykwitów jest procesem, który zazwyczaj po kilku słonecznych dniach ustępuje. Użycie środków chemicznych powinno być ostatecznością, należy pamiętać, że zastosowanie ich nie gwarantuje pozbycia się wykwitów po jednorazowym użyciu. Na rynku dostępne są środki chemiczne na bazie kwasów organicznych, które mogą pomóc zapanować nad tym zjawiskiem, np. Alkutex AC firmy Remmers, Botact R72 firmy Botament.

Czy do płytek ręcznie formowanych można użyć oleju do klinkieru?

Tak, płytki można pokryć olejem do klinkieru, powinien być to olej przeznaczony do cegły/płytki klinkierowej nieszkliwionej. W tym miejscu warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju preparatów zaleca się wykonanie próby skuteczności w miejscu niewidocznym w celu sprawdzenia reakcji preparatu z płytką. Pokrycie płytek olejem do klinkieru sprawi, że kolor będzie bardziej intensywny, poza tym olej ma również właściwości impregnacyjne.

Czy płytki ręcznie formowane można magazynować dłuższy czas w pudłach styropianowych?

Płytki w pudłach styropianowych powinny być składowane w miejscu suchym, nienarażonym na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niedopuszczalnym jest składowanie pudeł bezpośrednio na ziemi. Przy zachowaniu powyższych zaleceń płytki można magazynować w pudłach dowolny okres.

Czy dla płytek i cegieł dopuszcza się jakieś tolerancje co do uszkodzeń w transporcie?

Tak, producent dopuszcza do 3% uszkodzeń w czasie transportu. W praktyce jest to jednak wartość zawyżona. Z naszych doświadczeń i informacji zwrotnych od klientów wynika, że w zamówieniach zdarzają się bardzo nieliczne uszkodzenia.

Czy do każdej z płytek prostych oferujecie płytki narożne, co daje ich zastosowanie?

Do każdego wzoru płytki prostej posiadamy płytkę kątową. Płytka kątowa jest doskonałym uzupełnieniem asortymentu, jej aplikacja pozwala odwzorować wygląd muru na wzór wykonanego z cegły klinkierowej.

Mała architektura

Czy posiadacie Państwo daszki ogrodzeniowe do cegieł ręcznie

W ramach produktów ręcznie formowanych nie występują formowane daszki ogrodzeniowe. Sugerujemy, aby zwieńczenia słupków ogrodzeniowych wykonać poprzez odpowiednie wkomponowanie cegieł. Można też użyć daszków uniwersalnych lub też płyt granitowych.

Czy klinkier ręcznie formowany można wykorzystać do wykończenia wnętrz pomieszczeń?

Oczywiście, że tak. Ścianki działowe, kominki, kolumny to tylko kilka detali architektonicznych, które wykonuje się z cegieł. Każda z cegieł ręcznie formowanych KMK-KLINKIER jest czterolicowa, a więc idealnie nadaje się do takich zastosowań. W przypadku aranżacji ścian już istniejących, polecamy płytki ręcznie formowane lub też cegły połówkowe. Coraz częściej spotykane są również wykonania mebli oraz wszelkiego rodzaju zabudowy kuchennej z cegieł ręcznie formowanych.

Czy wszystkie oferowane przez was cegły ręcznie formowane można użyć do budowy elewacji i ogrodzeń?

Zdecydowanie tak, każdą z naszych cegieł można użyć do budowy elewacji oraz ogrodzeń. Cegły z oferty KMK-KLINKIER są w pełni odporne na warunki surowe, dzięki relatywnie niskiej chłonności wody oraz klasie mrozoodporności F2-C.

Czy płytki formowane nadają się do wnętrz, np. na ściany kuchni?

Jest to możliwe, niemniej z racji porowatości klinkieru ręcznie formowanego sugerujemy, aby taką ścianę zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Środek ten będzie chronić płytkę przed wilgocią i pozwoli ją utrzymać w czystości. Przykładem właściwego preparatu jest impregnat do klinkieru firmy QMAR.

Ukończyłem budowę ogrodzenia z cegły Hamar, czy komory w słupkach należy wypełnić jakimś środkiem?

Nie ma takiej konieczności. Wymurowane słupki mają dostateczną wytrzymałość i z całą pewnością nie ulegną uszkodzeniu. Należy pamiętać, że słupki powinny być wentylowane, proponuję umieścić w dolnej i górnej części każdego ze słupków puszki wentylacyjne. W przypadku słupków, które mają za zadanie przenosić duże ciężary, związane z zawieszeniem np. metalowej bramy kutej, dopuszcza się wypełnienie słupka mieszanką betonową lub też fabrycznie przygotowanymi zaprawami do cegieł klinkierowych. Należy jednak pamiętać o szczelnej separacji cegieł i mieszanki betonowej, np. poprzez separację folią lub styropianem. 

Czy mogę wypełnić filary nośne zaprawą murarską na bazie cementu?

Przed wypełnieniem filarów mieszanką betonową zalecamy separację warstwy klinkieru od mieszanki betonowej. Separatorem może być np. styropian lub folia.

Czy z cegieł ręcznie formowanych można wykonać filary nośne?

Zgodnie z aktualną Polską Normą (PN-B-12061: 1997) cegła na elewacje musi mieć nasiąkliwość nieprzekraczającą 16%, klasę wytrzymałości na ściskanie przynajmniej 10 MPa i oczywiście musi być mrozoodporna. W związku z tym cegły klinkierowe ręcznie formowane, które można znaleźć w naszej ofercie, nadają się do budowy filarów nośnych.

Buduję ogrodzenie z cegły ręcznie formowanej. Jak dokonać montażu samych przęseł oraz furtki i bramy?

W przypadku przęseł, a więc elementów nieruchomych, wystarczy pozostawić w spoinie pionowej (na odpowiedniej wysokości) stalowy płaskownik, który będzie stanowił podstawę do umocowania przęseł. Dla bram i furtek, a więc elementów, które są ciężkie i ruchome, zaleca się zabetonowanie elementu nośnego np. w postaci rury czy profilu zamkniętego w fundamencie. Przyspawany płaskownik do takiej konstrukcji będzie stanowił podstawę do przymocowania zawiasów bramy i furtki.

Czy budując murek z cegły ręcznie formowanej konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej?

Tak, izolacja przeciwwilgociowa w postaci papy czy też przeznaczonego do tego celu płynu jest konieczna. Izolacja taka ma za zadanie zahamować migrację wilgoci z gruntu na powierzchnię licową cegły. Brak izolacji przeciwwilgociowej może spowodować powstanie wykwitów, szczególnie widocznych w miejscu styku podmurówki i cegły. Biały nalot teoretycznie można usunąć szczotkując lico muru lub też używając odpowiednich środków chemicznych, jednak należy pamiętać, że ze względu na brak czynnika hamującego, proces powstawania wykwitów będzie się powtarzał.

Cegły klinkierowe

Jakie jest zużycie cegły/płytki ręcznie formowanej na m2?

W zależności od formatu jest to +/- 60 szt. dla wymiaru DF oraz +/- 75 szt. dla wymiary WF na m2. Powyższe wyliczenia obowiązują dla fugi 10 mm. W bardzo wielu aplikacjach fuga 10 mm stanowi standard.

Czy cegły i płytki ręcznie formowane należy konserwować?

Tak, dodatkowa impregnacja spowoduje łatwiejsze utrzymanie elewacji w czystości. Zabezpieczona w ten sposób inwestycja będzie odświeżana podczas każdego opadu deszczu. Impregnacja jest szczególnie zalecana dla inwestycji zlokalizowanych w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak miejscowości nadmorskie, miejscach gdzie występuje duże zakurzenie oraz wilgotność. Na rynku jest spora gama specyfików przeznaczonych właśnie do tego, np. Funcosil SNL firmy Remmers, Botazit MS 80 firmy Botament, Fad 712 firmy Sopro, Ceresit CT-13 firmy Henkel Bautechnik, Impregnat do klinkieru firmy QMAR.

W jaki sposób, jakimi środkami należy czyścić klinkier ręcznie formowany?

Na rynku jest sporo preparatów przeznaczonych do tego, np. Botact R72 firmy Botament. Jest to uniwersalny środek do usuwania nalotu wapiennego, stwardniałego osadu z zapraw cementowych, klejowych i do spoinowania, lekkiej rdzy oraz powierzchownych zabrudzeń olejowych. Dla wszystkich preparatów tego rodzaju, przed czyszczeniem muru, zaleca się wykonanie próby skuteczności w miejscu niewidocznym.

Czy wszystkie oferowane cegły mają takie same parametry, czy może cena decyduje o wytrzymałości?

Parametry techniczne poszczególnych cegieł/płytek, które można znaleźć w naszej ofercie, a w szczególności wartości parametru wytrzymałość na ściskanie, są bardzo zbliżone. Parametry techniczne nie wpływają na cenę. Ma ona silny związek z nakładem pracy, jaki trzeba włożyć, aby uzyskać dany wzór czy kolor.

Czy prawdą jest, że cegły ręcznie formowane mają większą chłonność wody w stosunku do szkliwionych?

Cegły maszynowe mają chłonność na poziomie 4-10%. Poziom absorpcji wody dla cegieł i płytek ręcznie formowanych z oferty KMK-KLINKIER to w znakomitej większości mniej niż 10%, co zostało potwierdzone unijnym oznaczeniem CE. Jest to wynik bardzo dobry, jeśli chodzi o cegły ręcznie formowane, co więcej, zbliżony do cegieł maszynowych.

Jakich firm fugi/zaprawy Państwo polecacie do cegieł ręcznie formowanych?

Do cegieł ręcznie formowanych KMK-KLINKIER polecamy fabrycznie przygotowane zaprawy, które jednocześnie spełniają rolę fugi firmy PCB Polska.

Jakie zaprawy polecacie do murowania z cegły ręcznie formowanej, aby uniknąć wykwitów?

W celu uniknięcia wykwitów zaleca się stosowanie gotowych zapraw do murowania i spoinowania klinkieru. Polecamy zaprawy firmy PCB, które dobierane są ze względu na nasiąkliwość cegieł. Istotną kwestią w przygotowaniu zapraw do klinkieru jest odpowiednie dozowanie wody, zgodne ze wskazówkami z instrukcji obsługi producenta. Niezbędne jest również prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Czy cegły połówkowe z Państwa oferty nadają się na elewacje?

Polska norma PN-B-03002 § 6.4.1. mówi, iż ściana osłonowa powinna mieć minimum 7 cm grubości. W związku z tym cegieł połówkowych KMK-KLINKIER nie zaleca się stosować na ściany elewacyjne. Cegły połówkowe z naszej oferty doskonale nadają się do zabudowy małej architektury.

Czym się charakteryzują cegły Gesinterd, jest ich kilka w Państwa ofercie?

Rodzina cegieł i płytek Gesinterd charakteryzuje się unikalnym wzorem, tzn. cegły te zawierają punktowo naniesione (poprzez proces spawania) wstawki spieków metalicznych, dzięki czemu uzyskujemy unikalny wygląd inwestycji. Cegły/płytki z rodziny Gesinterd doskonale komponują się z elementami kowalstwa artystycznego, takimi jak bramy kute, balustrady itp. Rodzina produktów Gesinterd postrzegana jest jako ta z najwyższej półki.

Proszę o wskazówki dotyczące fugowania cegieł ręcznie formowanych.

Proces wznoszenia murów jak i spoinowania może być jednoczesny, nie zalecamy jednak tego rozwiązania. Sugerujemy, aby proces spoinowania potraktować jako drugą fazę prac związanych z elewacją. Spoinowanie zaleca się wykonać po dwóch tygodniach od momentu wymurowania elewacji. Zwyczajowo spoinowanie wykonuje się za pomocą kielni spoinówki, wciskając zaprawę w szczeliny między cegłami aż do ich całkowitego wypełnienia. Spoinowanie wykonuje się w kierunku od góry do dołu elewacji, wypełniając jako pierwsze spoiny poziome, a następnie pionowe.

Z ilu stron cegły ręcznie formowane handform nadają się do zastosowania?

Każda z naszych cegieł ręcznie formowanych jest z 4 stron licowana, co stanowi zasadniczą przewagę cegieł ręcznie formowanych nad cegłami szkliwionymi. Z racji możliwości czterostronnego wykorzystania doskonale nadają się do budowy ścianek działowych, łącząc elegancję i ekonomikę inwestycji.

Czy wszystkie cegły klinkierowe ręcznie formowane oferowane przez KMK-KLINKIER są pełne?

Tak, każda z naszych cegieł ręcznie formowanych jest pełna, z charakterystycznym wgłębieniem dla lepszego efektu wiązania zaprawy murarskiej.

Ile kotew należy zastosować na m2 cegły klinkierowej dla muru trójwarstwowego?

Kotwy są niezbędnym elementem mocującym ścianę osłonową do ściany nośnej. Zaleca się stosować 5 kotew na m2 muru. W takim przypadku kotwy umieszcza się co 50 cm w rozstawie poziomym i co około 45 cm w rozstawie pionowym, w ten sposób, aby mijały się one między sobą. Dodatkowo wokół otworów okiennych i drzwiowych, narożników oraz przy dylatacjach, umieszcza się kotwy liniowo w rzędzie - 3 sztuki na metr bieżący. Kotwy powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, dodatkowo muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie. Zalecamy skorzystanie z oferty gotowych, specjalistycznych kotew. Powszechnie znane i polecane rozwiązania pochodzą z firm Habe oraz Halfen.

Czy pustka powietrzna w murze trójwarstwowym jest konieczna, jeśli tak, to jaką powinna mieć szerokość?

Jest konieczna. W murze trójwarstwowym optymalna szerokość pustki wentylacyjnej to 3,0-4,0 cm.

Jaka jest dopuszczalna średnica spoin pionowych i poziomych przy murowaniu cegieł klinkierowych?

Zgodnie z zaleceniami PN-B-03002 1999r § 6.3.1 średnica spoin poziomych i pionowych przy użyciu zapraw lekkich i zwykłych powinna być nie mniejsza niż 8 mm i nie większa niż 15 mm. Najczęściej spotyka się spoiny o szerokości 12 mm.

Jaka jest wartość współczynnika przewodnictwa cieplnego dla cegły handform z Państwa oferty?

Współczynnik = 0,53/0,60 W/mK

W jaki sposób powinny być magazynowane cegły zimą?

Zalecamy magazynowanie produktów KMK-KLINKIER w miejscu suchym, pod dachem.

Czy wszystkie oferowane przez Państwo cegły mogą być stosowane w inwestycjach publicznych?

Tak, każda z naszych cegieł posiada niezbędne certyfikaty oraz dopuszczenia obowiązujące na terenie Polski. Odsyłamy do działu do pobrania, gdzie można znaleźć odpowiednie dokumenty. W dziale realizacje można znaleźć również namiastkę inwestycji publicznych, które zostały już zrealizowane z naszej cegły.

Zadaj pytanie
zamknijpracownik
Dziekujemy za przesłanie zapytania.
Odpowiemy na nie niezwłocznie.
Na każde pytanie odpowiadamy w możliwie najkrótszym terminie.
Zwykle odpowiedź udzielana jest w czasie krótszym niż 24h.
Jeśli Twoja sprawa jest pilna zadzwoń do naszego doradcy.

Odpowiedź na większość pytań technicznych znajdziesz w dziale Porady


Zadzwoń
tel.: 63 244 77 00 lub 63 220 44 00
Poleć znajomemu produkt [produkt1]
zamknij
Wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za polecenie naszego produktu.
Adres e-mail znajomego:
Treść, Twój komentarz
Twoje imię i nazwisko:
Wyślij kopię e-maila do mnie
Poleć produkt [produkt2] na portalu społecznościowym
zamknij
Opinie naszych klientów dotyczące produktów & obsługi
DODAJ OPINIĘ
Oceń produkt & obsługę
PUBLIKUJ
Zaufali nam
poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie